O nas

Ozonowanie zabija bakterie ( m.in.: E.coli, Salmonella, bakteria boleriozy)

Oszacowano, że działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru. Ozon niszczy bakterie Escherichia coli 3125 razy szybciej niż chlor. Jeżeli chodzi o leczenie antybiotykami np. boreliozy, to antybiotykoterapia hamuje tylko objawy, które po pewnym czasie powracają. Natomiast metodą zwalczającą boreliozę jest ozonoterapia. Polega na wprowadzaniu dożylnie pewnej dawki ozonu, która zabija krętliki boreliozy. Ostatni przykład awarii oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie i spuszczanie kanalizacji do rzeki pokazało że jedynym skutecznym sposobem na zabijanie bakterii jest ozonowanie wody w rzece . Jest ono bezpieczne dla środowiska i możliwe w każdych warunkach.

Ozonowanie niszczy grzyby oraz pleśnie

W Polsce od dawna stosuje się ozonowanie głównie w branży motoryzacyjnej, gdzie ozonowanie jest bardzo skutecznym sposobem na wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów i oczyszczenie instalacji klimatyzacyjnej z bakterii i grzybów. Grzyby i pleśnie mogą pojawić się nagle i wszędzie np. w naszych mieszkaniach, restauracjach, budynkach biurowych , siłowniach i hotelach. Zagrzybione pomieszczenia mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Aby uniknąć rozwoju pleśni i grzyba powinno się regularne wykonywać ozonowanie , które w szybki sposób pozbędzie się problemów z zagrzybieniem . Pamiętajmy również, że grzyby i pleśnie możemy przenosić nawet na własnym ubraniu.

Ozonowanie skutecznie dezynfekuje wszelkie powierzchnie

Jeżeli chodzi o dezynfekcje ozonem to wirusy i bakterie są bardzo wrażliwe na ozonowanie, a wśród wirusów najbardziej wrażliwe są te, które mają osłonkę lipidową na zewnątrz. Wpływa to na skuteczność wirusobójczą ozonu. (opinia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego z dn. 2.04.2020 r.). W odniesieniu do wielu występujących w powietrzu wirusów odnotowywano także nasilenie efektu wirusobójczego ozonu wraz ze wzrostem wilgotności względnej powietrza, co wiązano ze zwiększeniem w tych warunkach skali wytwarzania wolnych rodników tlenowych. Koronawirusy zawierają cysteinę, która jest istotna dla zabójczego działania wirusa, ale którą można unieczynnić poprzez utlenienie np. ozonem. Dzięki użyciu ozonu, wirus traci możliwości infekcji. Aby nie zarazić się wirusami oraz bakteriami np.; koronawirusem SARS-CoV-2 należy nie tylko dbać o higienę rąk, ale również czystość powierzchnie, z których często korzystamy. Najlepszym sposobem dokładnej dezynfekcji jest ozonowanie, czyli dezynfekcja pomieszczeń i przedmiotów użytkowych z wykorzystaniem urządzeń generujących ozon bez użycia środków chemicznych.

Ozonowanie to sprawdzony w laboratoriach sposób dezynfekcji, bezpieczny dla ludzi (u nas w formie wodnej mgiełki – Aqueous Ozone). Dezynfekcja ozonem jest nietoksyczna, niealergiczna, łatwa i tania w użyciu (po dezynfekcji cząsteczki ozonu powracają do stanu wody i tlenu).

Nasz środek dezynfekujący AQUEOUS OZONE, to zmodyfikowany i stabilizowany wodny roztwór ozonu, który jest w pełni bezpieczny dla człowieka . Nie jest on w postaci gazowej, więc nie zagraża naszemu zdrowiu. Ozon bardzo powoli uwalnia się z wody zamieniając się w tlen.  Przy niewielkich nakładach finansowych możemy produkować w każdej nawet niewielkiej firmie lub domu. Po dezynfekcji cząsteczki ozonu powracają do stanu wody i tlenu. Dezynfekcja ozonem eliminuje związki chemiczne z użytku, które są szkodliwe dla środowiska i niezwykle toksyczne. Koszt wyprodukowania 1 l płynu do dezynfekcji to 0,35 zł – 0,50 zł, W zależności od rodzaju wkładu i żądanej sprawności. Nasze rozwiązanie jest kompletne, bezpieczne i kompleksowo rozwiązuje problemy dezynfekcji.

Profilaktyka czy Szczepionki ?

Same szczepionki i lekarstwa nie zawsze chronią przed chorobami oraz powikłaniami po ataku wirusów czy bakterii. Najlepsze jest podejście systemowe, holistyczne do walki z drobnoustrojami. Podstawowe zagrożenie wirusami, bakteriami i grzybami chorobotwórczymi może być znacznie zmniejszone, przy zastosowaniu właściwej profilaktyki. Dobra bioprewencja to zapewnienie środowiska maksymalnie wolnego od chorobotwórczych wirusów, bakterii oraz grzybów. Tylko takie warunki mogą zapewnić później stosowanym szczepionkom pełny skutek.

Potwierdzony i bezpieczny sposób, o szerokim spektrum działania w walce z  wirusami, bakteriami oraz grzybami w naszym codziennym życiu to OZONOWANIE. Istnieją różne formy ozonowania i jego stosowania : postać gazu, wodny roztwór, maść ozonowana. Dezynfekcja ozonem ma potwierdzoną w 99.99 % skuteczność w walce z wirusami, bakteriami i grzybami oraz jest bezpieczna i neutralna dla środowiska naturalnego. Tradycyjne środki dezynfekujące działają podrażniająco, zanieczyszczają wodę, a przede wszystkim przy ich produkcji zużywa się wielokrotnie więcej wody od ich samej objętości. Natomiast dezynfekcja ozonem eliminuje związki chemiczne z użytku, które są szkodliwe i przede wszystkim toksyczne dla środowiska naturalnego.

Przykładowe sektory gospodarki, w których można zastosować Ozonowanie :

  1. Motoryzacja – usuwanie zapachu stęchlizny, papierosów, zapachu przewożonych zwierząt z wnętrza samochodu; dezynfekcja .
  2. Hotelarstwo – dezynfekcja powierzchni używanych przez gości ; szybkie odświeżenie i dezynfekcja wnętrza pokoju dla nowego gościa.
  3. Gastronomia – likwidowanie zapachów pochodzących z kuchni, smażalni, toalet; odświeżenie powietrza wewnątrz sal konsumpcyjnych; dezynfekcji pomieszczeń; ozonowanie żywności.
  4. Branża spożywcza – dezynfekcja pomieszczeń; wydłużanie świeżość żywności i jej zdatność do spożycia; usuwanie z pożywienia związków chemicznych, pestycydów, hormonów i antybiotyków.
  5. Zakłady pogrzebowe – dezynfekcja aut służących do przewozu zwłok, chłodni do przechowywania zwłok oraz kaplic.
  6. Hodowla zwierząt – usuwanie zapachu zwierząt hodowlanych oraz odchodów (obornika, gnojówki, gnojowicy); zapobieganie chorobom zakaźnym bydła poprzez dezynfekcję pomieszczeń (kurnik, obora, chlewnia).
  7. Miejsca użyteczności publicznej – dezynfekcja pomieszczeń w przychodniach, szpitalach, klinikach, gabinetach lekarskich oraz dentystycznych; dezynfekcji wody w basenach publicznych.
  8. A przede wszystkim Dom – bezpieczeństwo i łatwość dezynfekcji pozwala zaoszczędzić pieniądze, czas i przede wszystkich zdrowie naszych najbliższych na długie lata.

Dezynfekcja ozonem powinna stać się standardem, ponieważ jest to najlepsze podejście systemowe do walki z drobnoustrojami oraz jest bezpieczne dla ludzi i zwierząt i nie jest toksyczne dla środowiska naturalnego. Ozonowanie to sprawdzony w laboratoriach sposób dezynfekcji, bezpieczny dla ludzi ( u nas w formie wodnej mgiełki – Aqueous Ozone), nietoksyczny, niealergiczny i łatwy oraz tani w użyciu .

Czy ozon zabija koronawirus?

CO TO JEST OZON?

Ozon to gaz złożony z trzech atomów tlenu. Ma świeży zapach powietrza po burzy i niebieskawy kolor. Jest niepalny (ma jednak właściwość podtrzymywania procesu spalania), dobrze rozpuszcza się w wodzie, jest dość nietrwały. Powstaje naturalnie w atmosferze ziemskiej, może być również produkowany przez odpowiednie urządzenia, np. nasze generatory wodnego roztworu ozonu. Wytwarzany ozon wchodzi w reakcję ze związkami organicznymi (pleśń, grzyby, wirusy, bakterie, alergeny) i całkowicie je niszczy powracając do postaci tlenu i wody. Ozon przy zetknięciu z inną cząsteczką rozkłada się i uwalnia cząsteczkę tlenu, która neutralizuje związki chemiczne w wyniku łączenia się z nimi. Reakcja ta nazywa się ozonowaniem, w wyniku którego powietrze i inne powierzchnie pozostają czyste, świeże, wolne od wirusów, bakterii i innych niebezpiecznych dla zdrowia związków. Ozonowanie nie tylko dezynfekuje, ale również szybko usuwa wszelkie przykre zapachy.

CZY OZON JEST TOKSYCZNY?

Ozon w postaci gazowej produkowany przez ozonatory w przeciwieństwie do wodnego roztworu jest trujący dla człowieka w nadmiernej ilości. Jego intensywny zapach jest wyczuwalny już przy stężeniu 0,02−0,05 ppm, ale ozon staje się niebezpieczny dopiero przy stężeniu powyżej 0,08 ppm w powietrzu wdychanym przez osiem godzin. I taka norma obowiązuje w większości krajów europejskich, także w USA i Kanadzie. Dlatego też bardzo ważne jest, by ozonowanie wykonywali odpowiednio przeszkoleni pracownicy i nie przebywał w tym czasie nikt w dezynfekowanym miejscu. Po wykonaniu ozonowania gazowego należy dobrze przewietrzyć pomieszczenia przez minimum 30 min. Ozon w postaci gazowej nie dezynfekuje wszystkich powierzchni i po tego typu ozonowaniu należy dodatkowo zdezynfekować wszystkie powierzchnie.

CO TO JEST STABILIZOWANA WODA OZONOWANA I DLACZEGO NAZYWA SIĘ STABILIZOWANYM WODNYM OZONEM ?

Ponieważ woda z kranu na całym świecie zawiera różne rodzaje i ilości minerałów w wodzie. Minerały te wpływają na działanie wodnego ozonu. Nasz wkład najpierw dostosowuje minerały w wodzie, stabilizując wodę z kranu, dzięki czemu niezależnie od tego, skąd na świecie pochodzi twoja woda z kranu, jest spójna i zmaksymalizowana pod względem wydajności czyszczenia i odkażania. Bez wkładu stabilizującego zwykły wodny ozon zapewnia tylko 15 minut dezynfekcji. Po przejściu przez wkład SAO-4 ustabilizowany wodny ozon pozostaje silny do 4 godzin czasu dezynfekcji i 3 dni czasu czyszczenia. Korzystając z wkładu SOA-24, SAO będzie działać do 24 godzin jako środek dezynfekujący i 6 dni jako środek czyszczący.

CZY DZIAŁANIE OZONU JEST POTWIERDZONE JAKO ŚRODEK DEZYNFEKCYJNY W WALCE Z KORONAWIRUSEM ?

Wirus COVID-19 jest stosunkowo nowym wirusem, niemniej jednak jest to wirus z grupy SARS-CoV-2 , dlatego wiemy jak go zwalczać. Powołujemy się na poniższy dokument – opracowanie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego, które dokładnie analizuje ozonowanie jako metodę przeciwdziałającą skażeniu wirusem SARS-CoV-2.

Ozonowanie jako metoda przeciwdziałająca skażeniu wirusem SARS-CoV-2
1) Do chwili obecnej nie ma doniesień, które w sposób bezsporny rozstrzygnęłyby kwestię skutecznego usuwania z powietrza pomieszczeń lub z powierzchni wirusa SARS-CoV2 przy użyciu ozonu.
2) Istnieją natomiast naukowo potwierdzone dowody, że w wysokich stężeniach ozon może skutecznie przyczyniać się do eliminacji ze środowiska wnętrz bakterii, grzybów, a także wirusów takich jak wirus Polio, wirus Norwalk, parwowirusy czy wirusy HAV i HBV.
Wykazano ponadto, że ozon niszczy także wirusa SARS-CoV odkrytego w 2003 r. Informacja ta jest o tyle ważna, że genom wirusa SARS-CoV-2 z 2019 r. cechuje się dużym podobieństwem (w około 85 proc.) do tego z 2003 r. Istnieje zatem wysokie prawdopodobieństwo, że ozon będzie w stanie niszczyć otoczkę lipidową tego wirusa, przyczyniając się do jego unieszkodliwienia. Dla pełnego potwierdzenia tej tezy należałoby przeprowadzić wiarygodne badania ekspozycji na ozon nowego wirusa SARS-CoV-2.
3) Metoda ozonowania może być rekomendowana jako jedna z metod dezynfekcji pomieszczeń z zastrzeżeniem zawartym w punkcie 2.
4) Odnośnie do procedury ozonowania pomieszczeń w celu ich dezynfekcji do tej pory nie określono optymalnych odstępów czasowych, w jakich powinno się ją wykonywać. Z pewnością należy mieć na uwadze czas trwania całego procesu, który może wahać się od 3 do 5 godzin. Dodatkowo zabieg ozonowania wiąże się nieodłącznie z koniecznością właściwego przygotowania pomieszczenia, które może trwać równie długo jak samo ozonowanie. Ponadto, ważny jest rodzaj wykonywanej w pomieszczeniu pracy tj. czy w pomieszczeniu tym ma miejsce uwalnianie się szkodliwych czynników biologicznych. Przyjmując dodatkowo założenie, że na stanowiskach pracy są zastosowane także inne środki ochrony (m.in. płyny do dezynfekcji, rękawice, maski), przy jednoczesnym braku stwierdzenia obecności w nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, zabiegi ozonowania można wykonywać w odstępach trzech lub czterech tygodni.
5) Generator ozonu powinien być obsługiwany przez osobę przeszkoloną do jego obsługi, a podczas zabiegów ozonowania wymagane jest zachowanie środków ostrożności, w tym wyposażenie operatora urządzenia w pełną maskę skompletowaną z pochłaniaczem B2. Sugerowane jest zatem, by zabiegi ozonowania były wykonywane przez specjalistyczne firmy, które gwarantują prawidłowe przygotowanie pomieszczenia do zabiegu, mogą monitorować przebieg całego procesu, w tym prowadzić pomiar stężenia ozonu (przy dezynfekcji zalecane stężenie wynosi 2-5 ppm ozonu) oraz kontrolować szczelność pomieszczenia. Procedura wymaga także, by po zakończeniu pracy generatorów przewietrzyć pomieszczenie i odczekać do chwili, gdy stężenie ozonu osiągnie bezpieczny poziom 0,1 ppm.

Ozon jest sklasyfikowany jako substancja stwarzająca zagrożenie dla zdrowia człowieka. Jest to gaz utleniający, działający drażniąco na oczy kat. 2 oraz wykazujący toksyczność ostrą kat.1. Objawy zatrucia ostrego: w stężeniach ok. 2 mg/m3 mogą wystąpić: ból głowy, ból i łzawienie oczu, kaszel, kichanie, uczucie suchości nosogardzieli. Po przerwaniu narażenia objawy te ustępują bez następstw. W większych stężeniach rozwija się duszność, silne łzawienie oczu, zaburzenia widzenia, ból i zawroty głowy, dezorientacja, zmiany częstości oddechów, spadek ciśnienia tętniczego krwi, zwolnienie czynności serca. Może wystąpić skurcz oskrzeli i obrzęk płuc bezpośrednio po narażeniu lub w kilka godzin po przerwaniu narażenia, a nawet zejście śmiertelne. Następstwem zatrucia może być toksyczne zapalenie płuc. Objawy zatrucia przewlekłego: zmniejszenie wydolności wysiłkowej, częste stany zapalne układu oddechowego.

Najwyższe dopuszczalne stężenie w powietrzu na stanowiskach pracy wynosi – 0,15 mg/m3 (rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 czerwca 2018 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. 2018 poz. 1286, ze zm. Dz. U. 2020 poz. 61).

Scroll to Top